Jina Zachrisson svarade för en uppmärksammad debut förra året, hennes Au pair nominerades till Årets deckardebut av Crimetime Award. Det var första delen i Djursholmssviten där psykologisk spänning, relationer och mörka drivkrafter finns i centrum. Seriens andra del, Mammas flicka, domineras av en kärlekstriangel vars vassa spetsar gör riktigt ont. De tre är Olivia Ljungström, Kattis (tror inte hennes fullständiga namn finns i texten) och Jonas E Samuelsson. Olivia och Kattis är varandras närmaste vänner ända sedan barndomen och nu i stort sett grannar i Djursholm. Olivia och Jonas har varit gifta i fjorton år; ett sårigt äktenskap under den perfekta ytan, de har tolvåriga tvillingpojkarna Aron och Dante. Jonas och Kattis har sexåriga dottern Clara tillsammans vilket just avslöjats i berättelsens inledning när Jonas lämnar Olivia för att flytta in hos Kattis. Triangeln räcker egentligen som bas för en bra text och till det kan man lägga hämnden, ett av de bästa teman som finns för riktigt bra berättelser. Men den här texten är ännu större än så, den är en urstark biografi över Olivia; en kvinnas hantering av ett liv fyllt av utmaningar, genom katastrofer, in i den förblindande galenskapen, raseriet, kampen, resningen, klarsynen. Imponerande!
Vi får historiska kapitel från Olivias berättarperspektiv, skrivna som brev till dottern Betti, någon som det dröjer länge innan vi får veta vem hon är. Dessa kapitel börjar hösten 1993 och Olivia berättar hur det gick till när hon och Kattis träffades för första gången, första dagen i fyran.
De två tjejerna har mycket olika klassbakgrund; Kattis lever med välutbildade och välbeställda föräldrar i en stor våning på en fin adress. Olivia lever i en sliten hyreslägenhet med sin ensamstående mamma Elinor som har grava psykiska problem, missbruksproblem och en usel ekonomi. (Så svartvitt beskriver författaren inte dessa klasskillnader; här finns många nyanser som gör det både berörande och trovärdigt.)
I deras kompisrelation är det Olivia som är den modiga, påhittiga, roliga, den som hela tiden hittar på olika saker som sällan är lämpliga och ibland inte heller lagliga; Kattis älskar hur hon genom vänskapen får tillgång till ett mycket vildare och roligare liv än som egentligen skulle kunna vara möjligt från hennes egen bakgrund. De är bara tolv när de första gången blir riktigt fulla; naturligtvis Olivias idé.
Vi får följa dem genom åren. De är verkligen BFF, skriver vänskapsavtal, har en gemensam vänskapsdagbok, har heliga bästishalsband med var sin del av ett hjärta, halsband som de alltid bär. Författaren är så bra på att skriva fram den starka och samtidigt sköra vänskapen med dess rollfördelningar; Olivia är den drivande, och på så sätt den starka, men samtidigt den som är riktigt rädd för att deras vänskap ska ta slut, att hon ska bli lämnad, och är därmed den svaga.
2009 är vännerna tjugosex, de har inte träffats på närmare ett år, det finns en del problem i relationen, men den här sommarkvällen är de ute på en nattklubb och partar tillsammans igen. Det är första gången som Olivia träffar Jonas; det är nog egentligen Kattis som upptäcker honom först men det märker inte riktigt Olivia, modet från tonåren vaknar till och hon tar över helt och hållet. Två år senare friar Jonas och Olivia säger ja.
De historiska kapitlen slutar 2015 en dag när Olivia skrivs ut från sjukhuset och hämtas av sin våldsamma man Jonas som har de då tvååriga tvillingpojkarna med sig i bilen. Vi hoppar mellan dessa kapitel och nutidshandlingen som startar på måndagsmorgonen 5 maj 2025 när Olivia nyligen fått reda på den stora hemligheten, det stora sveket, och pågår till torsdag 15 maj med en sorts epilog torsdagskvällen 7 augusti. I nutidshandlingen kompletteras Olivias berättarröst några gången av Kattiskapitel vilket breddar perspektivet på ett snyggt sätt.
Olivia arbetar sedan länge med ekonomifrågor för teknikföretaget Sager; chefen och grundaren Claes Sager ser inga problem när hon vill ta en veckas semester. Hon behöver tid för att hämnas på Jonas, kanske också på Kattis, hon är uppfylld av hat och hämndlystnad; men det berättar hon naturligtvis inte för sin chef.
Jonas är VD och stor delägare i Samuelsson Industriteknik AB, som numera finns på börsen. Han har alltid varit en aggressiv företagsledare, många gånger gjort framgångsrika affärer på gränserna till det etiska eller lagliga. Men nu har han en styrelse och dessutom börsen som vakar över hans agerande, Olivia vet att relationen mellan Jonas och styrelsen är ansträngd och där kanske det kan finnas en hämnd att uppnå, något sätt att förstöra hans liv liksom han förstört hennes? Men då måste hon bli lika modig, vild och galen som hon var i tonåren. (Det framgår tydligt att författaren har en hög kunskapsnivå när det handlar om affärs- och finansvärlden.)
Så här säger författaren själv: ”Jag har alltid fascinerats av kvinnor på gränsen till galenskap och funderat över i vilka situationer jag själv skulle passera den gränsen. Mammas flicka föddes ur den tanken. Det är berättelsen om en anpassad, hukad kvinna med ett bräckligt förflutet, som vi möter i ögonblicket då hon bestämmer sig för att hon blivit sviken för sista gången.” Hon lyckas verkligen med att gestalta de tankarna.
”Mammas flicka” är något som Olivias mamma ofta sa till sin dotter när hon hade bra dagar, sannolikt kärleksfullt men också något som kunde fylla Olivia med skräck; finns det ett bestämt socialt arv, var det ofrånkomligt att hon skulle komma att bli som sin mamma? Sociala-arv-romaner finns det gott om men den här texten tar några steg till genom en summa av relationer vilka ger något som inte är utan kontinuerligt blir och förändras och som kan kollidera med ett svårförklarat själv i extrema situationer. Riktigt bra läsning!
Författaren
Jina Zachrisson är född 1988 och idag bosatt med man och två söner i Bromma utanför Stockholm. Hon har en bakgrund inom finansvärlden där hon har arbetat på flera framstående investmentbanker i Stockholm och London, bland annat som mäklarchef på ett multinationellt företag. Hon tidigare givit ut en fackbok på temat jämställdhet i näringslivet. Hon debuterade skönlitterärt 2025 med spänningsromanen Au pair som nominerades till Årets deckardebut av Crimetime Award. Det var första delen i Djursholmssviten där psykologisk spänning, relationer och mörka drivkrafter finns i centrum. Nya Mammas flicka är svitens andra del. Hon har numera lämnat ett chefsjobb inom finansbranschen; ägnar sig åt några styrelseuppdrag och försöker lägga minst tre timmar om dagen åt skrivandet.
Anders Kapp, 2026-02-19
Bokfakta
- Titel: Mammas flicka.
- Författare: Jina Zachrisson.
- Utgivningsdag: 2026-02-18.
- Förlag: Romanus & Selling.
- Antal sidor: 349.