Stark text om gangstermello

Med Artisten har Anna Karolina hunnit fram till fjärde delen i sin serie om Ebba Tapper, före detta polis som numera är stentuff jurist och fixare åt stjärnadvokaten Angela Köhler. Den här gången finns gängkriminaliteten i centrum i kombo med mello; gangsterbandet Cozz Kings vinner svenska uttagningen, vinstfirandet ersätts av kulregn och dramatiken trissas upp inför själva Eurovision som det här året avgörs i Malmö. En stark intrigstomme som förvaltas väl av författaren. Författaren kan vara rätt brutal och den nya boken öppnar hårt; Angela Köhler själv har blivit gruppknullad av fyra gangsterkillar i en sunkig lägenhet vid Bredbyplan i Rinkeby. Omständigheterna är rätt oklara, Angela vägrar att betrakta sig som ett våldtäktsoffer men klart är att någon filmat det hela och om filmen sprids skulle det vara en fullständig katastrof för henne. Priset för att de ska hålla tyst kommer att bli högt för henne. Även Ebba Tapper kommer att drabbas av konsekvenserna.

Återkommer från seriens tidigare delar gör också Simon Weyler, tillfällig chef för grova brott i Stockholm och en av mycket få som känner till att samma franska grupp som tidigare knäckt krypterade appen EncroChat nå också knäckt UnVoice, gängkriminellas favoritkanal för kommunikation. Via kontaktpersonen Claude Aubert får Simon tips om att ett mord planeras i anslutning till finalen för svenska Melodifestivalen på Friends Arena i Stockholm.

Sedan snart ett år har Simon ett förhållande med kollegan Linda Alheden som de håller rätt hemligt, ingen av dem vill byta jobb vilket skulle bli en konsekvens om relationen blev offentlig. Simon har tidigare haft ett förhållande med Ebba Tapper och där finns en hel del känslor kvar. Det utgör grund för en biberättelse som pågår genom hela boken.

John Hellberg är ordinarie chef för enheten för grova brott, han har varit sjukskriven men är nu tillbaka på deltid. Relationen mellan John och Simon blir allt frostigare vilket också blir ett läsvärt spår i berättelsen.

Även om krypteringen av själva appen är knäckt är samtalen inte alltid så lätta att tolka, personerna använder inte sina egna namn, de använder olika alias och det är där titelns Artisten så småningom dyker upp. Det verkar handla om en ledare på hösta nivå. Det språk som används i diskussionerna kan också vara svårt att förstå. Simon kan inte få fram vem det är som ska mördas och inte heller vilka förövarna är. Polisen ger sig ändå iväg till arenan där omröstningen pågår, det är ett otroligt liv men ingen skjutning.

Cozz Kings vinner med låten Livet leker, Jamal Haddad är frontfigur för bandet som i övrigt består av Ferran Noor och Walid Daabas. Tillsammans med andra är de på väg till den stora efterfesten på Berns salonger i en limousin. De stannar till i närheten av Karolinska och där kommer attacken; en BMW kom körande, en ruta vevades ner och en maskerad person med att automatvapen började skjuta. En ung tjej som hängt på Jamal från arenan träffas i huvudet och dör direkt. Walid Daabas dör på sjukhuset och Ferrans unge kusin Yasan skadas svårt. En stor fråga handlar om hur någon kunde veta att de stannat just där, är det någon av de närmaste som sålt ut dem?

Ganska snabbt grips Hakim Haco, känd gängkriminell, och tonåringen Salle X (egentligen Salomon Xavier) som misstänkta för skjutningen. Hakim begär Angela Köhler som försvarare, hon säger först nej men ändrar sig när han påminner henne om filmen från Rinkeby. Hon har inget val, hon måste försöka få honom fri och hon kräver av Ebba att hon ska hjälpa till.

En utmaning i läsningen är hålla reda på alla dessa gängkriminella personer och deras relationer; det är sannolikt trovärdigt, strukturerna är snabbt föränderliga, men det är ändå besvärligt. I handlingen dyker det upp några ryska affärer som aldrig blir helt begripliga.

Men i övrigt det här riktigt bra läsning, författaren finns i toppskikten när det gäller att skriva hårdkokta thrillers, tempot skruvas upp på vägen mot den stora finalen i Malmö. Just nu är Israels deltagande i Eurovision hett nyhetsstoff så där har författaren definitivt träffat rätt i sin text som skrevs för ett bra tag sedan. Bra jobbat!

Anders Kapp, 2026-04-29

Bokfakta

  • Titel: Artisten.
  • Författare: Anna Karolina.
  • Utgivningsdag: 2026-04-21.
  • Förlag: Bokfabriken.
  • Antal sidor: 380.

Länkar till mer information

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Please reload

Please Wait